Zřícenina hradu na skalnatém kopci poblíž Liberce. Zal. v 1. pol. 14. st. Biberštejny, zanikl v 1. pol. 16. stol. po připojení k Frýdlantu. Zbytky obvodové hradby a torza dvou věží – nepravidelně okrouhlé a čtverhranné se zaoblenými rohy.
Pozůstatky hradu Hamrštejn, které se nachází nedaleko cesty spojující libereckou čtvrť Machnín s malebným Kryštofovým údolím, nejsou ze silnice vidět. Optimální je tedy vyrazit po žluté značce z centra Machnína, která je zároveň součástí cyklostezky Odra – Nisa. Stezka kopíruje romantické meandry Lužické Nisy a vede až k úbočí Zámeckého kopce, na jehož vrcholu ční zbytky středověkého hradu. Jméno hradu je často spojováno s existencí hamru, kde se pomocí bucharů poháněných vodním kolem zpracovávalo surové železo.
Naprostý unikát v podobě transbordéru se nachází přímo pod hradem, pod mostem přes řeku Nisu. Transbordér neboli gondolový most, je upravená lanovka, která slouží k dopravě přes řeku. Jedná se o kabinku zavěšenou na kladkách, kterou pohybují přímo cestující tím, že tahají za lano. Tento transbordér je jediný na našem území!
Pod hradem vede i naučná hornická stezka
Projekt Hornické naučné stezky navazuje na hlavní myšlenku lidí z ARCHY 13 a to podporovat znalost dějin města a kraje, ve kterém žijí a podporovat znalost řemesla. Svůj záměr stvrdili už v loňském roce vytvořením stálé expozice v budově historické radnice s názvem „Zapomenuté dějiny města Liberce“, které byly hlavní motivací pro vznik ARCHY 13. Parta archeologických a řemeslných nadšenců přišla s nápadem na vybudování Hornické naučné stezky „Ještědský hřbet“.
V 16. století se na Liberecku nejvíce dolovalo oblastech Karlov, Kryštofovo Údolí, Machnín a Panenská Hůrka. O tom, že na těchto místech tak mocně kvetlo toto řemeslo, se dnes opravdu málo ví. Stezka bude lemována čtrnácti informačními panely a doplněna dobovými dřevěnými replikami hornických mechanismů v měřítku 1:1. Bude tedy možné si vše osahat a vyzkoušet, takže naučná stezka nemá pouze učit, ale také bavit. Při výrobě těchto replik budou částečně použity skutečné metody spojování, jaké se využívali v 16. století tedy osedlání a čepování s kolíky.
Vybudování stezky bude probíhat ve dvou etapách. V první etapě, která je plánována na začátek července 2015, byly umístěny na stezku naučné tabule. V druhé etapě, která bude technologicky náročnější, byly nainstalovány dobové herní prvky v podobě hornických replik.