Liberecké oběti holocaustu se symbolicky vrátily zpátky do města

admin
3 minut čtení

Venkovní panelovou výstavu nazvanou Návrat domů: liberecké oběti holocaustu uchystala u příležitosti 85. výročí událostí spojených s Křišťálovou nocí Krajská vědecká knihovna ve spolupráci s Židovskou obcí Liberec a katedrou historie fakulty Technické univerzity.

Cílem výstavy je vrátit do paměti města několik z těch, kteří museli Liberec nuceně opustit a jejichž životy zásadním a často nezvratným způsobem holocaust zasáhl.

„Míra brutality, která holocaustu dominuje, sebou nese jednoznačnou snahu nacistického režimu dehumanizovat své oběti. Z lidí se stávala čísla, čímž ztráceli svou individualitu, osobitost a důstojnost. Jejich příběhy měly trvale zmizet z ´paměti lidské civilizace´.

V případě Liberce byl proces zapomínání velmi rychlý. Do města se po konci druhé světové války vrátil a trvale zůstal pouhý zlomek původní židovské komunity. Naší snahou je, aby se z nechtěných stali chtění a proces dehumanizace obětí holocaustu byl alespoň symbolicky zastaven a dotyčným navrácena jejich identita, neboť jak je psáno v Talmudu – člověk je zapomenut pouze tehdy, když je zapomenuto jeho jméno,“ uvedla Kateřina Portmann, autorka výstavy.

„Vážíme si dlouholeté spolupráce s katedrou historie Technické univerzity. Společně jsme realizovali celou řadu zajímavých projektů a aktivit, které velmi úzce navazují na symboliku pietního místa, na kterém stojí liberecká knihovna, místa, kde stávala synagoga a stala se též obětí nacistického útlaku,“ dodala ředitelka knihovny Dana Petrýdesová.

Výstava vznikla na základě výsledků několikaletého mezinárodního výzkumu liberecké katedry historie Technické univerzity a jejích studentů. Zpracované příběhy libereckých obětí holocaustu se posléze stanou součástí knihovní Databáze regionálních osobností Libereckého kraje.

„Během Křišťálové noci nacisté vypálili židovské obchody, domy a synagogy, mezi nimi také ty v Liberci, Jablonci nad Nisou a České Lípě. To bylo ale jen předzvěstí mnohem strašlivějších hrůz, které spáchali v dalších letech. Následovalo pronásledování židovského obyvatelstva, které vyvrcholilo holocaustem. Genocidou, během které bylo vyvražděno na 6 milionů židů, ale také Romů, homosexuálů, tělesně nebo mentálně postižených a dalších zástupců etnických, náboženských a politických skupin. Tisíce střepů z oken a výloh během jedné listopadové noci tak předznamenaly hrůzy, které lidstvo zanedlouho čekaly a jaké do té doby ještě nezažilo. O to důležitější je připomínat si události Křišťálové noci i dnes, více než osmdesát let poté. Nejen proto, abychom uctili památku všech obětí, ale také proto, aby se nic podobného už nikdy neopakovalo,“ prohlásil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Expozice bude instalovaná na výstavních panelech v prostoru před knihovnou, ke zhlédnutí bude od 4. října do 30. listopadu.

 

Zdroje: Krajská vědecká knihovna Liberec + Jan Mikulička, Liberecký kraj

Sdílejte tento článek
Leave a comment